уторак, 18. септембар 2012.

ТАСОС СЕПТЕМБРА 2009-ОГ ЛЕТА ГОСПОДЊЕГ...








Na Malu Gospojinu, 21. septembra 2009. l. G., u 17 sati, posledweg dana leta, kre}emo iz osun~anog Beograda put najzelenijeg, najlep{eg i najsevernijeg gr~kog ostrva Tasos, ~ije obale zapquskuju ~iste vode kritalno-plavog Egejskog mora...

Na dan Sv. Bogoroditeqa Joakima i Ane, u osun~anu zoru belu, sti`emo u omalenu luku gr~ku Keramoti. Plovidba feribotom oko 40 minuta. Dok plovidba traje i{~itavamo molitvene re~i akatista: ''Raduj se, veliki Arhistrati`e, sa svima Nebeskim Silama!''... Posmatramo let razigranih galebova. More po malo uzburkno. Vetar duva u le|a. Iskrcavawe na ostrvo za koje nam reko{e da je ''pravi prirodni raj'' i da obiluje borovom {umom, zbog ~ega ga zovu jo{ ''plivaju}a {uma'' ili ''{uma koja pluta''...

Luka  Limenas (Tasos), koji je, ne samo najve}a ostrvska luka, ve} i glavni grad.  Nalazi se na severu ostrva. Kre}emo du` zapadne obale ka jugu ostrva, u mesto Potos, udaqeno 53,5 km od glavnog grada, u vilu ''Marija''. Popodne susret sa prelpom pe{~anom pla`om odakle se pru`a neverovatan prizor.  Na svega 12 nauti~kih miqa (ili 22km i 224 m) ispred nas iz Egejskog mora, izronila velika kamena gromada i cela  obala tre}eg prstena poluostrva Halkidiki. Najvi{i vrh Svete Gore - Atos sa svoja 2033 m n.v. Preko puta na{eg omalenog ju`nog ribarskog gradi}a Potos, mona{ka republika sa 20 velikih manastira. Molitva Igumaniji Atonskoj, kojoj se moli svaka hri{}anska du{a u svakoj nevoqi i muci, uz re~i: ''...kao {to si nekada Maksimu Kapsokalivu pomogla, tako sada i meni izmoli od Boga dar neprestane molitve...''.

Svako novo jutro, nova radost i brzo hitawe, dugo i{~ekivan  susret i pogled ka veli~anstvenom prizoru Svete Gore i najvi{em vrhu Atos. Iznad Atosa stoje beli oblaci, taj ~udesni porkov Igumanije Atonske. Beli obla~i}i koji su samo tu iznad, oblaci koji ~uvaju mona{ku dr`avu celu i odatle zra~e svetlo{}u po kosmosu vascelom. Beli oblaci ispod kojih svakodnevno pada blaga rosa, blage ki{ne kapi velike Bo`je blagodati, neuni{tive `ivotvorne sile i energije iz nevidqive Bo`je ruke.

Sunce, pesak, svetlost, belina, najdivnija plava voda, `ivotvorni i blagotvorni mir {iri se prema sve ~etiri strane sveta, pa i ka nama kojima Gospod dade ovde i sada, u udeo, da o~ima zemqanim i glinenim sagledavaju `ivopisnu i tihu Svetu Goru. Vetar blago pirka, more po malo quto, blago talasasto i uzburkano. Vazduh blagoprijatan i pro~i{}ava svaku na{u poru. Sunce tako neobi~no greje ba{ tu izme|u Atosa i Potosa. Slu{amo more koje govori jasno i glasno, koje ne {tedi pe{~anu obalu zlatnu, ve} udara polagano i pesak razasipa u starnu. Sama misao i svaka na{a misao, poku{ava da uhvati korak sa jednim vi{im duhovnim svetom i prizorom, koji `ivi `ivotom mona{kim, tamo preko puta.

Obla~i}i i daqe tu stoje i ~ivaju najvi{i vrh Svete Gore. Vazduh koji di{emo pro~i{}ava svaku na{u misao, svaki deo na{eg tela, sve one okorele prqav{tine u dubinama du{a i srca na{ih. Ovde svaki kamen i svaki kamen~i}, svako zrno  i zrnce belog peska, deluje `ivotvorno i blagotvorno. Sva priroda i okru`ewe celo le~i i daje nam jedan ~udesdan i neobi~an mir. Sama pomisao da je tu svaki dan preko puta nas, pred o~ima na{im svelepota Sveta Gora, ~ini da se ose}amo zaista posebno i druga~ije. Zato neka sve ovo potraje.

U ranim jutarwim satima polazak na izlet pod nazivom ''neponovqivi Tasos'' - ''neotkriveni Tasos'', u obilazak celog ostrva ~ija je ukupna du`ina obale 108 km, a du`ina od severa do juga 25 km, a ukupna povr{ina 380 kvadratnih metara. Na ostrvu `ivi oko 18 hiqada stanovnika, a ostrvqani su ~uveni  po proizvodwi vina i mermera, koji se ubraja me|u najboqe na svetu. Kre}emo iz Potosa na isto~nu obalu ostrva.

Prvo mesto na{eg svrati{ta je manastir Sv. Arhangela Mihaila (Arhangelos) 15 km od Potosa. Na kraju 11-og veka na ovom ostrvu `iveo je Sv. Luka Tasoski, u palninskom selu gde je podigao kapelu Sv. Jovanu Teologosu (Bogoslovu),koje se od tada pa do danas zove Teologos. Nakon 14 godina napu{ta Teologos i podi`e malu kapelicu na jugoisto~noj obali ostrva. Odatle odlazi blizu mesta gde je dana{wi manastir Arhangelos. Nakon 17 leta provedenih u strogom usamqeni~kom podvigu, javqa mu se Sv. Arhangel Mihailo koji mu re~e da }e se kroz tri godine upokojiti. Da bi ga uverio Sv. Arhangeo da nije utvara lupi {tapom o stenu iz koje pote~e agiazma (sveta voda). Arhangeo mu re~e da pije od ove vode i da sagradi crkvu posve}enu wegovom imenu svetom gde }e se qudi krepiti i isceqivati. Podigao je crkvu Sv. Luka, a narod se pojio agiazmom i isceqivao od svih neduga. U~enik Sv. Luke Ksenofont, ostav{i sam nakon duhovnikovog upokojewa odlazi na Svetu Goru u manastir Filotej.  Tako je Arhangelos postao metoh manastira Filotej. Arhangelos se nalazi preko puta Atosa i po vedrom danu sa terase manastirske vide se manastiri sa severne strane Atosa, kao i sam Filotej.  Turcima koji su okupirali ostrvo u 15 veku zasmetalo je po{tovawe ove svetiwe. Jednom tri Tur~ina krenu da se obra~unaju sa istom. Iza{li su na obalu, a jedan od wih  oskrnavi sv. izvor. Istog trenutka pao je mrtav na pod kapele, a voda je presu{ila. Ostala dva Tur~ina po|o{e u beg, ali ih na moru pomori stra{na oluja. Sutradan lokalni sve{tenik otac Dimitrije krete sa narodom na molitvu u kapelu. Iznenadi{e se. U no}i javi se sve{teniku Sv. Mihailo i naredi mu da iznese mrtvo Tur~inoovo telo iz kapele. Kada je u~inio kako mu je zapove|eno, sv. voda je opet potekla. Od tada pa do danas voda ne presu{uje. Izvor sv. vode je u jednoj pe}ini kraj morske obale ispod manastira. Svako ko `eli da mu pri|e ulazi unutra na kolenima, jer je ulaz u pe}inu onizak. Staza do izvora je strma i te{ka. Samo uporni, smireni i strpqivi do wega silaze. Ka`u da je potrebno 2 sata da se si|e do izvora.

Poklawamo se velikoj svetiwi koja se ~uva u ovoj svetoj obiteqi. To je sveti klin iz Hristove desne ruke kojim je bio prikovan za Golgotski Krst. Prona{la ga je carica Sv. Jelana u Jeruslaimu. ^uvao se u Carigradu. Iz Carigrada sti`e na Svetu Goru u manastir Filotej. Iguman filotejski daje monasima sv. klin i mo{ti Sv. Pantelejnoma da ih odnesu na poklowewe u pravoslavne zemqe od kojih su tra`ili pomo} u borbi sa Turcima (Srbija, Rusija, Rumunija, Bugarska). Monasi su krenuli na put, ali ih oluja skre}e na ostrvo Tasos na mesto gde je dana{wi manastir Arhangelos. Tu ih napadaju gusari, ali jedan monah uspeva da sakrije svetiwe u zid crkve pre nego {to ih pirati sve pogubi{e, a crkvu uni{ti{e. Po{to je nekog ~oveka Jovana iscelio Sv. Mihailo, re{i da obnovi zapustelu crkvu. Tada pronalazi sakrivene svetiwe i odlazi u selo Teologos da javi monahu Teoni koji se tamo podvizavao. Neimari hrama slaga{e oca Teonu rekav{i da su samo na{li mo{ti Sv. Pantelejmona, ali pre}uta{e o srebrnom kov~egu gde se ~uvao sv. klin koji je bio na drvenom krstu. Taj drveni krst sakrili su me|u granama divqe masline koja je rasla kraj kapele, a kov~eg su zadr`ali za sebe. Pastir \or|e primeti da se pored crkve no}u vidi neobi~na blistava jaka svetlost iz drveta divqe masline. Javqa to ocu Teoni koji pronalazi sv. klin. Odnosi ga u selo Teologos i od tada po~iwu da se de{avaju velika ~uda. Iguman manastira Filoteja nare|uje Teoni da vrati sv. klin. Sveti Mihailo se javqa igumanu i nare|uje da se klin vrati na ostrvo Tasos. Ni drugi put iguman ne poslu{a, pa Sv. Mihailo prenese li~no sam klin na ostrvo. Pastir \or|e opet vidi svetlost koja isijava iz masline. Otac Teona pronalazi klin i prenosi ga u Teologos. Bilo je ovo drugo obretawe (pronala`ewe) sv. klina. Po{to se dogodilo u drugi dan Svetle sedmice po Vaskrsu, od tada pa do danas se svakog Utorka po Vaskrsu u Teologosu svetkuje se}awe na ovaj doga|aj.

Od 1974. manastir Arhangelos postaje `enska obiteq (oko 25 monahiwa). U wemu je svetogorski tipik i stari kalendar po kome se slu`e sve slu`be. U ovom manastiru ose}a se jako prisustvo i pomo} Sv. Mihaila. U staroj omalenoj crkvici ~uva se ikona Sv. Mihaila ispod ~ijih sv. nogu le`i mrtav Tur~in. Sv. Mihailo je po prvi put prikazan kako nekoga ka`wava. Velika isceqena se de{avaju pred wom o ~emu svedo~i mno{tvo zlatnog nakita, dukata, sabqi i ma~eva, kojima je darivana i ukra{ena ikona, Sv. Mihaila sa desne strane ikonostasa. Manastir je u obnovi. Temeqi su iz 11-12 veka. Novi deo je u rekonstrukciji, a po izledu podse}a na carigradsku Aju Sofiju.  U porti mona{koj gr~ko gostoqubqe - dve ~inije pune ratluka bele i roze boje. Posle duhovne hrane, zadobismo i blagolsoveni slatki{ okupan u belom prah {e}eru. Mir, radost, ti{ina. Ruzmarin i bosiqak miomiri{u. Neopisiva lepota i divota.

Dрugo mesto na putu na{eg otkrivawa neopisivog Tasosa je bogato arheolo{ko nalazi{te Aliki, gde su ostaci anti~kog rudnika mermera ispod nivoa mora, koje se ne eksplati{e. Bila je ovo prva anti~ka luka na ostrvu u 7 veku pre Hrista, sa ostacima dva identi~na ostatka Posejdonovog hrama. Ostrvo Tasos bilo je ostrvo sirena koje su mamile svojom zanosnom pesmom, a kojima je odoleo jedino Odisej na svojim lutawima i putovawima, tako {to je zapu{io u{i {koqkama i naredio da ga ve`u za stub kako se ne bi predomislio. Na brdu iznad Alikija stoje ostaci dve ranohri{}anske bazilike iz 4 veka, (bliznakiwe), podignute za vreme vizantijskog cara Justinijana. Aliki je stradao u dva zemqotresa u 4 i 15 veku i deo tog bogatstva ostao je pod morem. Kako bi se o~uvalo to blago, ovde je zabraweno rowewe, jer su pre toga mnoge dragocenosti odnete u muzeje {irom sveta. Slikar Polignotos i pisac Androstenis koji su pratili Aleksandra Velikog u vojnim pohodima, ubrajau se me|u velikane Tasosa.

Slede}a stanica je selo Panagia (Bogorodica). Na putu ka Panagii sa desne starne je ostrvo Krambusa sa crkvom Sv. Danila koje pripada ostrvu Tasos. Na dan Sv. Danila obilaze oko ostrva ~amcima u sve~anoj litiji. Prepodobni Danilo je podvi`nik Tasosa i osniva~ velikog manastira i savremenik Sv. Joanikija Velikog. @iveli su u 9 veku. Sveti Joanikije slavi se 4 novembra po starom kalendaru. Pri poseti Sv. Joanikija ostrvu Tasos, lokalni `ivaq umoli Sv. Joanikija da ga oslobodi zmija. Svetac se pomoli, a zmije u ogromnom broju jurnu{e u more i podavi{e se.

Sti`emo u selo Panagia na glavni seoski trg gde nas do~eka platan star 600 godina i ~esma sa slatkom osve`avaju}om planinskom vodom. Obilazimo najstariju seosku ku}u iz 1642. god. koja nema vrata i u koju se ulazilo merdevinama, koja ima pu{karnice, a sve radi odrane od pirata. Tu je trg i most zaqubqenih, kao i izvor vode koji donosi nov~ani prihod ako se sa wega pije, jer u selu `ive bogati me{tani koji redovo piju vodu sa tog izvora. Iznad je prelepa i velika crkva Panagija iz 1832., podignuta na temeqima crkve iz 12 veka. Tokom turske okupacije bila je spaqena. O~uvan je jedino pod i  stari ikonostas sa svevide}im okom plavim (datiraju iz 12 veka). Gra|evina je trobrodna. U ovoj crkvi se bira stare{ina sela, koji uvek mora biti i najbogatiji. Ovde je i stara zastava iz 1923. koja se iznosi svakog 15. avgusta u sve~anoj litiji u proslavi Panagije (stare{ina sela nosi zastavu do Zlatne pla`e). U crkvi je i zastava Ri~arda Lavqe Srce koji se proslavio u Tre}em krsta{kom pohodu. U selu Panagija je i krsta{ko grobqe. U crkvi je i paleta nov~i}a iz 17 veka (bezdetne `ene molile su Presvetu Bogorodicu da im podari porod, a za uzvrat su davale nov~ane priloge). Ta ~udotvorna ikona Bogorodice stoji sa leve stane. Ovo selo poznato je po vinovoj lozi od koje prave pi}e ocipuro.

Odlazimo u fabriku maslinovog uqa u selu Panagija, koja je osnovana 1915. (radila je na vodeni pogon, jer na ostrvu Tasos do 1953. nije bila uvedena struja). Tada se na 1 sat cedilo 400 litara uqa, a danas oko 1 tona. Jedino se na Tasosu proizvode crne su{ene masline koje se su{e same od sebe na drvetu i vazduhu. Stablo masline nastalo je po jednoj pri~i tako {to je Zevs do{ao preru{en u prosjaka u ku}u jednog bra~nog para koji ga lepo primi{e, a on im na rastanku re~e da ga mogu potra`iti kad god im {ta zatreba. Potra`i{e pomo}, a on ih u~ini besmrtnim, podari im ve~ni `ivot pretvoriv{i ih u drvo masline. I kada se zagleda pa`qivo u stara {iroka stabla masline vidi se da li~i na bra~ni par prepleten u veliki qubavni zagrqaj.

Maslina i maslinovo uqe kori{}eni su jo{ u anti~ko doba i delovali su veoma uspe{no u le~ewu reumatizma, neuralgije, holesterola, trovawa i dijabetesa, kao i pravilnom funkcionisawu urinarnog, respiratornog i digestivnog trakta, kardiovaskularnog sistema. Mediteranska ishrana bazirana na maslinama je tajna dugog `ivota. Me{tani sela Panagija su dugove~ni, po 108 pa i vi{e godina `ive. Po gr~koj mitologiji prvo maslinovo drvo, ta blagoslovena biqka, koja je simvol mira, nastala je tako {to je Atena bogiwa mudrosti udarila nogom o zemqu i na tom mestu je izniklo prvo maslinovo drvo.

Vra}amo se na seoski trg Panagie i probamo slatki{e pravqene od borovog meda, a koje se proizvode jedino u ovom delu Gr~ke. Nakon degustacije tasoskih slatki{a, vreme provodimo na Zlatnoj pla`i, najdu`oj (duga 4,5 km) koja je najpose}enija, nejekskluzivnija, najlep{a i najpeskovitija. Sti`emo u glavni grad Limenas koji ima oko 4500 stanovnika, na severnu obalu ostrva. Svuda rastiwe maslina, origana, paprati i {arenog cve}a. Zapadnom stranom ostrva, oko 17 sati vra}amo se na polaznu ta~ku mesto  Potos, zatvoriv{i krug sada nam otkrivenog Tasosa.

U petak, 25. septembra, slavimo Prepodobnog Danila Tasosokog po julijanskom kalendaru. Narednog dana slavimo Prepodobnog Jeroteja Novog koji je `iveo u 17 veku na Svetoj Gori (wegova sv. glava se nalazi u svetogorskom manastiru Iveron). Na Krstovdan odlazimo na Liturgiju u manastir Arhangelos. Nakon Liturgije, molitvene re~i akatista Sv. Mihilu pred wegovom sv. ikonom, u crkvici maloj i drevnoj. Ratluk dobijamo na blagoslov. Pogled sa terase upiremo  ka Atosu. P~elice sle}u svuda, pa ~ak i na moju maramu, sede mi na  krilu. Darivaju nas strukom bosiqka u manastiru. U povratku svra}amo u kapelu Sv. Pantelejmona u Potosu, kraj koje je velika crkva  u izgradwi.

Po Krstovdanu odlazimo u selo Teologos udaqeno 10 km od Potosa. Obilazimo crkvu Sv. Dimitrija (koja je gra|ena 18 god.; datira iz 1803. god.) i Sv. Paraskeve (iz 1842. god; podigli je me{tani za svoje verske potrebe), kapelu Sv. Luke Tasoskog (metoh manastira Arhangelos), stari kameni most i kamena staza od crkve Sv. Dimtrija do manastira Arhangelos, seosku skup{tinu iz 1884. god., spomenik haxi Metaksasa oslobodioca, stari mlin za ce|ewe maslinovog uqa, muzej folklora, ostatke najstarije dvospratne ku}e (sedi{te vlade tokom turske i bugarske okupacije; izgorela u po`aru) u selu Teologos neobi~ne i karakteristi~ne arhitekture.

Na dan Sv. mu~nice Jefimije odlazimo na brdo iznad pla`e Potosa, gde je omalena crkvica Sv. Nikole. Na dan Sv. mu~enica Vere, Nade, Qube i mati im Sofije odlazimo po tre}i put u manastir Arhangelos, provode}i vreme u molitvenom raspolo`ewu, sa jo{ jednim pogledom ka Atosu, uz ratluk manastirski koji nam monahiwe gostoqubivo ponudi{e.

Prvog oktobra kre}emo oko 14 sati ku}i. Pre odlaska prislu`ujemo vo{tanice u kapelici Sv. Pantelejmona u Potosu. Na trajektu opet molitveno raspolo`ewe i re~i akatista Sv. Arhangelu odzvawaju naokolo. Galebovi nas ispra}aju do kopna. Sti`emo u ranim jutarwim satima (u 5 sati i 30 minuta) u Beograd. Usledio je povratak u Bajinu Ba{tu, u kasnim ve~erwim satima po ki{i, magli i hladno}i...









           

Нема коментара:

Постави коментар